hotline
darcekovy-kupon

Najbližšie tréningy

Vyberte si termín tréningu

Zo sveta bezpečnosti na cestách

Je nutné začať s inštaláciou ISA - plne inteligentného systému, ktorý automaticky obmedzí rýchlosť v danom úseku?

Zo sveta bezpečnosti na cestách

 

 

Niektoré automobilky začínajú do svojich modelov inštalovať varovný systém upozorňujúci vodiča na maximálnu povolenú rýchlosť v danom úseku. Podľa posledných zistení je však tento systém stále nedostatočný a preto je nutné začať s inštaláciou plne inteligentného systému, ktorý automaticky obmedzí rýchlosť v danom úseku – Intelligent Speed Assistance (ISA). Podľa vyjadrenia ETSC (European Transport Safety Council) by  zavedením tohto systému došlo k zníženiu smrteľných nehôd na cestách.

 

Automobilky Ford a Volvo začali varovný systém ISA ponúkať vo svojich modeloch (Ford Galaxy a S-Max, Volvo XC90) ako štandard už vlani.

 

 

 

 

Ale podľa najnovších výsledkov Euro NCAP, niektoré ďalšie značky ponúkajú vo svojich modeloch ešte pokročilejšiu technológiu, ktorá má potenciál vo vyššej miere zabrániť úmrtiu na cestách. Táto technológia nielen varuje vodiča na aktuálnu maximálnu povolenú rýchlosť na prístrojovej doske, ale vyžaduje aj ďalšie opatrenia zo strany vodiča – jej skutočné dodržanie. Medzi tieto modely patrí BMW X1, Peugeot 3008/5008, Renault Scenic a Toyota Prius.

 

Mercedes Benz „Drive Pilot“ ponúka v práve prichádzajúcej triede E systém, ktorý môže automaticky meniť rýchlosť podľa daného limitu. Momentálne je to však ako voliteľná možnosť a nie ako štandard.

 

Antonio Avenoso, výkonný riaditeľ ETSC:

 

"Je dobré vidieť, že čoraz viac výrobcov ponúka vo svojich modeloch systém sledovania maximálnej povolenej rýchlosti, no ISA má oveľa väčší potenciál v záchrane života a to v prípade, že bude vozidlo automaticky dodržiavať maximálnu povolenú rýchlosť. 

Je dôležité, aby Európska komisia zaviedla systém ISA ako povinný pre všetky nové automobily a to už v priebehu budúceho roka, keď sa budú aktualizovať bezpečnostné normy automobilov"

 

Zdroj: http://etsc.eu/speed-limit-displays-on-new-car-models-not-enough/